10 ajurveedilist nippi uue, alanud aasta täiuslikuks muutmiseks

Ajurveda on maailma vanim teadus elust. Rohkem kui 5000 korda on ajurveda õpetlased uut aastaringi alustanud ning oskavad seetõttu jagada soovitusi, kuidas uus aasta enda jaoks võimalikult täiuslikuks muuta. Uue aasta alguses antakse sageli lubadusi, mis mõne aja pärast paraku ununevad. Hea tervis ja enesetunne on elustiili küsimus - selle nimel peab iga päev sihikindlalt tegutsema. Siin on 10 nippi ajurveda ekspertidelt, mida igapäevaselt rakendades saavutab hea tervise ja täiusliku õnnetunde.

1. Alusta oma päeva hautatud õunaga

Hautatud õunaga päeva alustamisel on palju eeliseid - esiteks on tegu ideaalse ajurveedilise hommikusöögiga, sest see on kerge, soe ja toitev. Nimelt on ajurveda kohaselt soovitav alustada oma päeva kerge einega, mis liigselt seedimist ei koorma. Ärkav seedesüsteem vajab sooja, toitvat einet enda käivitamiseks, ja koguse mõttes pigem vähe kui palju. Nii nagu meiegi, tahab meie seedetuli ärkamisaega, saavutades oma täisvõimsuse keskpäeval, mil energiatase saavutab maksimumtaseme. Siis on käes aeg süüa tugevamaid toite ja suuremaid koguseid.

Aurutatud õun on kerge seedida, sest sisaldab palju kuidaineid - rohkem kui ükski teine puuvili. Lisaks on õunas hulgaliselt vitamiine, mineraale, antioksüdante ja flavonoide. Kõik see on kasulik kaalu kontrolli all hoidmiseks (ka langetamiseks),  sest kõik, mis on toitev ja kerge seedida, aitab kehal efektiivselt rasva põletada.

Kuidas hautatud õuna valmistada?

  • Koori 1-2 magusat kollast või punast õuna, tükelda ning võta südamikud välja. 
  • Pane õunatükid potti koos vähese veega, lisa sinna 4-8 tera nelki.
  • Keeda vaiksel tule kuni õun on täiesti pehme (3-4 minutit) ning eemalda seejärel nelgid.
  • Serveeri endale soe õunasöök, kõrvale joo soojendatud ja puhastatud vett.
  • Järgmise toidukorrani  jäta vähemalt tunnike aega.
  • Siin veel üks retsept, kliki siia.

2. Valmista oma toite õigesti

Ajurveedilise toiduvalmistamise eesmärk on kombineerida omavahel sobivas suhtes vürtse, juurvilju ja rasvu - erinevaid ensüüme ja energiaallikaid, et need oleks meie keha jaoks kergesti seeditavad. 

Juurvilju saab ajurveediliste juhiste kohaselt valmistada kahel moel: üks võimalus on veega aurutamine, misjärel toimub vürtsidega ja/või ghee/oliiviõliga maitsestamine. Teine võimalus on pruunistada vürtse ghee´s või oliiviõlis, misjärel lisatakse väikeseks tükeldatud ja kergelt pruunistatud juurviljad. Seejärel jäetakse roog madalal temperatuuril hauduma. 

3. Tee sporti

Su keha vajab ja nõuab rutiini. Kui treenid, sööd ja magad iga päev sarnastel kellaaegadel, vastab Su keha sellele parema seedimise, sügavama une ning tugevama immuunsüsteemiga. Samuti ütleb ajurveda eluteadus, et trennijärgselt pole vaja võtta puhkepäeva, sest ajurveda soovitab treenida alati mõistlikul koormusel (nö ca 50% tasemel maksimumvõimsusest) ning ühekordse treeninguga mitte üle pingutada. Kuidas aga tunnetada oma maksimaalsete võimete piiri? Ajurveda hinnangul on maksimum lähedal kui teie nina, otsaesine ja kaenlaalused hakkavad aktiivselt higistama. Teine märk on see, kui hingamisest läbi nina enam ei piisa. Kui hingamine muutub õhu ahmimiseks, on maksimumvõimete piir kindlasti käes.

Järgides neid juhiseid, tunned end treeningu järgselt energilise, mitte kurnatuna. Ja iga päevaga tunned, kuidas Su vastupidavus kasvab, nii et oled võimeline koormusi ja treeninguaega kasvatama. 

4. Maga sügavalt

Hea unekvaliteedi saavutamise võtmeküsimuseks on ajurveediliste rutiinide ning kehatüübi põhise toitumise järgimine. Ajurveediline rutiin tähendab magamaminekut iga päev sarnasel kellaajal (näiteks kl 10 õhtul), mis on rahulik ja aeglane Kahpa aeg.

Mõtete ja keha rahustamiseks võid enne magamaminekut teha endale osalise abhyanga massaaži - masseerides sooja õliga oma käsi ja jalgu. Ka soe vann aitab lõõgastada keha ning rahustada Vata doshat, sest magamatus ja rahutu uni on sageli ülestimuleeritud Vata põhjustatud. Lisaks väldi enne magamaminekut telerivaatamist ja erinevate ekraanide kasutamist. 

5. Väldi stressi

Stressi leevendamise efektiivseimateks meetodiseks on meditatsioon, jooga ning rahu. Ka toiduga saab stressitaset leevendada - pähklid, värske kookos, piim ja värsked piimatooted on siin tõhusad abilised. 

6. Väljuta toksiine

Toksiinide kogunemise vältimine kehas on ääretult oluline. Üks parim lahendus selleks on ajurveediliste põhimõtete järgi toitumine: oma kehatüübi põhiselt, võttes arvesse ka sesoonseid eripärasid (talv on vata, suvi pitta hooaeg). Toksiinide väljutamisele aitab kaasa kuivatatud ploomide ning viigimarjade söömine hommikusel ajal, hautatud õuna kõrvale. Abiks on ka puhastumist soodustavates vürtsides hautatud juurviljade lisamine igapäevamenüüsse. Jälgi, et su keha tühjendaks end regulaarselt (vähemalt korra päevas, soovitavalt hommikusel ajal). 

Kevad on aeg, mil keha loomulikult puhastavale reziimile lülitub, mistõttu on just siis ideaalne läbi viia puhastavaid kuure (detox). Kehapuhastuskuure võiks teha 2 kuu vältel, mis võimaldab kehasse kogunenud toksiinid süsteemselt organismist välja juhtida. 

7. Turguta immuunsüsteemi

Immuunsüsteemi toetamine ja turgutamine on eriti oluline külmal ja pimedal hooajal, mil meie seedimine on märksa tugevam ja aktiivsem. Paralleeli võib tuua meie koduste küttesüsteemidega - kui ilm läheb külmemaks, hakkab küttesüsteem kiiremini ja võimsamalt tööle; niisamuti toimib ka meie seedimine - kui ilm läheb külmemaks, hakkab seedimine aktiivsemalt tööle. Kuna seedesüsteem on aktiivsem, tunneme ka suuremat näljatunnet, sest toit seedub kiiremini ning varustab organismi energiaga kiiremini. On väga oluline, et me sööks talvisel ajal immuunsüsteemi toetavaid toite, mis turgutavad ka vaimu ning samal ajal puhkaks piisavalt, sest pime aeg kurnab meid rohkem.

Millised on siis toidud, mis immuunsüsteemi toetaks? Eeskätt on nendeks värsked ja kergesti seeditavad toiduained: värsked puu- ja juurviljad, täisteratooted ja naturaalne või. Vältida võiks raskesti seeduvaid toite nagu töödeldud- ja valmistoite, külmutatud ja eelpakendatud toite. Samuti aitavad meie kehal tasakaalu säilitada magusad, hapud ja soolased maitsed. Soojad, kodus valmistatud, kvaliteetsel ja puhtal (oliivi)õlil baseeruvad toidud on immuunsüsteemi turgutamiseks ideaalne valik. Püüdke vältida kibedaid ja terava maitsega toite, aga ka külmutatud toite ja jooke, mis seedimisele pärssivalt mõjuvad.

8. Hoolitse oma juuste ja naha ilu eest

Kas teadsid, et nahk on Sinu keha suurim organ ning omandab 70% sellest, mida nahale määrime? Seetõttu on ääretult oluline juba varakult pakkuda oma nahale kvaliteetset hoolitsust, et nahk enneaegselt ei vananeks ega väsiks. Ajurveda elu- ja raviteadus on tuhandeid aastaid vana ning kasutab nahahoolduses komponente, mis on läbinud kõikvõimalikud ajahamba katsed ning annavad reaalseid, püsivaid tulemusi. Ajurveda rõhutab ilusa naha hoolduses kolme etappi: puhasta, toida ja niisuta ning tee seda vastavalt oma nahatüübile. Ajurveda soovitab näopuhastuses ja –hoolduses kasutada võimalikult palju taimedelt-puudelt ja viljadelt saadud eeterlikke õlisid ja nendega rikastatud puhtaid iluhooldustooteid ning vältida tooteid, mis sisaldavad sünteetilisi säilitusaineid (parabeene) ja koostisaineid, sest need ainult kuivatavad ja kahjustavad Su nahka.

Sundãri tooteseeriad on üles ehitatud ajurveda tarkustele ning rajatud puhtuse põhimõttele. See tähendab, et Sundãri tooted sisaldavad looduslikke eeterlikke õlisid, mis aastatuhandeid ilu ja ravi eesmärgil kasutust leidnud. LIsaks on Sundãri  tooted "paha-vabad", ehk need ei sisalda parabeene, mineraalõlisid, sulfaate, ftalaate ning meie tooteid ei testita kunagi loomadel, mis omakorda tähendab, et need on sobivad ka veganitele.

Sundãril  on 4 erinevat tooteseeriat:

  • Neemipuu ekstraktil põhinev nahka parandav tooteseeria;
  • Õlidel ja taimeekstraktidel põhinev nahka toitev tooteseeria, ehk Dosha kehatüübi põhine tooteseeria;
  • Gotu Kola ekstraktil põhinev nahka pinguldav ja trimmiv tooteseeria;
  • Nahka intensiivselt niisutav ja elastsust andev tooteseeria Omega 3+ rasvhapetega küpsemale nahale.

Ajal, mil kasutate oma kehatüübile või naha olukorrale vastavaid hooldustooteid, soovitame juuste ja naha ilu toetamiseks jälgida ka seda, et saaksite oma toidust piisavalt kaltsiumi, valke ning erinevaid vitamiine. Kui toitumine pole tasakaalustatud võib vitamiinide ja mineraalide tarbimine jääda alla soovitud taseme ning puudujäägid väljenduvad nahaprobleemide ja haprate, elutute juuste näol.

9. Joo piisavalt vett

Vee joomine on väga oluline keha puhastamise ja enneaegse vananemise (mis on tingitud kuivusest) vältimise eesmärgil. 
Ajurveda tarkused soovitavad jooke tarbida toatemperatuuril ning ilma jääta, sest jääkülm vesi mõjub meie seedimisele aeglustavalt (kustutab seedetuld). Kui oled juba harjunud tarbima toatemperatuuril jooke, mõistad, kui palju paremini Su seedimine toimib ja kui palju mugavamalt end peale sööki tunned. Külmad joogid, mida tarbitakse vaheldumisi soojade söökidega, võivad tekitada kõhukrampe, puhitust ja üldist ebamugavust kõhus.

10. Hoia oma suhted korras

Ajurveda eluteaduse ilu seisneb selles, et kaetud on kõik eluvaldkonnad. Kui arvad, et suhtleprobleemid saavad aluse Su partnerist, siis fakt on see, et muuta saad Sa ainult iseennast ja seeläbi ka tekkinud olukordi. Enamik suhteid ebaõnnestub siis, kui inimesed hakkavad teineteist süüdistustega pommitama ning kui Sa olukorrale kõrvalseisjana pilgu heidad, mõistad et tüliks on vaja kahte inimest ning ühepoolselt ei ole võimalik tülitseda. Selle asemel, et süüdistada teist inimest meist erinevalt mõtlemises ja käitumises, peaksime endas arendama mõistmist ja tolerantsi.

Õnnelikku ja tasakaalustatud uut aastat soovides,
Sundãri. Ilu läbi heaolu.

  


T- tsooni matistav seerum

T- tsooni matistav seerum

49.00 € vaata

Gotu Kola ja pähkli kehakoorija

Gotu Kola ja pähkli kehakoorija

55.00 € vaata

Neemipuu naturaalne käteõli

Neemipuu naturaalne käteõli

17.00 € vaata

Sundãri lõhnaküünal AMRUS: Mango+Basiilik

Sundãri lõhnaküünal AMRUS: Mango+Basiilik

35.00 € vaata

Neemipuu ja veriapelsini kehaemulsioon

Neemipuu ja veriapelsini kehaemulsioon

39.00 € vaata

Sundãri lõhnaküünal Chameli

Sundãri lõhnaküünal Chameli

35.00 € vaata

Õrn puhastusgeel

Õrn puhastusgeel

39.00 € vaata

Gotu Kola ja viirukipuu silmaseerum

Gotu Kola ja viirukipuu silmaseerum

89.00 € vaata

Neemipuu öökreem

Neemipuu öökreem

65.00 € vaata

Kummeliõli silmadele

Kummeliõli silmadele

49.00 € vaata

Neemipuu ja datliseemne kehakoorija

Neemipuu ja datliseemne kehakoorija

55.00 € vaata

Neemipuu ja veriapelsini kehaemulsioon

Neemipuu ja veriapelsini kehaemulsioon

39.00 € vaata


Kas soovid olla ESIMENE? Liitu meie uudiskirjaga ning kuuled esimesena parimatest pakkumistest ja põnevaimatest uudistest ilumaailmas.

Täname, peagi jõuab Sinuni Sundari uudiskiri!