Ajurveda

Mis on Ajurveda (Ayurveda)?

Ajurveda on India Veeda kultuurist pärit teadus pikast ja tervislikust elust ning seda peetakse maailma vanimaks tervendamissüsteemiks. Seda rohkem kui 5000 aastat vana hindude rahvameditsiini ja elukunsti praktiseeritakse ka tänapäeval väga laialt üle maailma. Sanskriti keelest tõlgituna tähendab Ajurveda „teadus elust“, (ayu = elu, veda = teadus).

Ajurveda meetodid erinevad oluliselt lääne tavapärasest meditsiinist. Kui tavameditsiin keskendub peamiselt haiguste ravimisele ja nendega toimetulekule, siis Ajurvedas on põhirõhk haiguste ennetamisel ning see annab meile teadmised, kuidas haigusi juba eos vältida ning haigestumise korral tekkepõhjused kõrvaldada. Ajurveda ravimeetoditel ei esine kõrvalnähte ning see on ka põhjus, miks inimesed üle maailma pöörduvad tagasi Ajurveda poole taastamaks ja säilitamaks oma tervist. Indias on Ajurveda tavameditsiini kõrval täiesti ametlikult aktsepteeritav ravi.

Ajurveda õpetuses tähendab hea tervis tasakaalu. Tasakaaluseisundisse jõudes saavutame sisemise kooskõla, mis toob kaasa sügava rahulolu- ja heaolutunde. Ajurveda kasutab tasakaalustamiseks ja tervendamiseks lihtsaid ja igapäevaseid vahendeid – kuum, külm, valgus, meditatsioon, toiduained, elukorraldus, maitseained, eeterlikud õlid, raviõlid ja maitsed. Lisaks hõlmab Ajurveeda haiguste ennetamine tervislikku toitumist, elustiili, päevarežiimi, emotsioone, enese tundmist ja palju muud.

Ajurveda tähendab tõlkes "elu teadust" ning selle kohaselt saad olla terve ainult siis, kui oled iseendaga täielikus kooskõlas. Selleks pead aga end hästi tundma ja armastama iseennast ning oma keha sellisena, nagu siia ilma sündinud oleme. Ajurveda eesmärk on toetada ja tugevdada meie tervist, ilu ja elujõudu. Seepärast avaldab Ajurveda meie organismile pikaajalist mõju, toetades eesmärki hinge ja keha balanssi ja harmooniasse viimisest.

Ajurveda põhialused

Algselt anti Ajurveda teadmisi Indias edasi mõttetarkade sugupuu liinis suuliselt, kuni need enam kui 5000 aastat tagasi tekstidena kirja pandi. Vanimad teadaolevad Ajurveda tekstid on Charaka Samhita, Sushruta Samhita ja Ashtanga Hrudaya.

Ajurvedas seisneb keha tervis kolme dosha vahel loomuliku ja harmoonilise tasakaalu leidmisel, mis moodustab Sinu kehalise prakriti ehk loomuomase tasakaaluseisundi ning kogu ravi sellest lähtuvalt 5-l elemendil, 3-l doshal (vata, pitta, kapha) ja 7-l isiksuse tüübil (vata, vata-pitta, pitta-vata, pita, pitta-kapha, kapha-pitta ja kolmiktüüp vata-pitta-kapha).
Juba vanimad teadaolevad Ajurveda tekstid räägivad viiest elemendist – maa, vesi, õhk, tuli ja eeter (ruum), mis on osa ka meie individuaalsest füüsilisest kehast ja selgitavad üksikasjalikult nende elementide tasakaalus hoidmise tähtsust, et olla terve ja elada õnnelikult. Lisaks on igas inimeses veel kolm kehatüüpi ehk doshat:
Vata Dosha, milles domineerivad õhu- ja eetrielement,
Pitta Dosha, milles domineerib tule- ja vee-element,
Kapha dosha, milles domineerivad maa- ja vee-element.

Dosha´d, ehk energeetilised kogumikud, annavad meile mentaalsed ja füüsilised omadused. Nii meie iseloom, välimus, emotsionaalne tasakaal kui ka enesetunne ja tervislik seisund on iseloomustatavad kolme Dosha abil. Igas inimeses on kõik kolm doshat ehk kehatüüpi olemas; mõnda rohkem, teist vähem. Doshad on pidevas liikumises ning nende omavaheline tasakaal pidevas muutuses. Doshade tasakaalustamise ja tasakaalu säilitamisega Ajurveda tegelebki, pidades oluliseks isiksuse tüübile sobilikku toitumist, massaažiõlide, ravivõtete ja elustiili õiget valikut. Kui arvestada elamisel oma isiksuse tüüpi ja hoida see tasakaalus, siis oleme õnnelikumad ja tervemad.

Meie kehatüüp määratakse domineeriva Dosha põhjal. Enamasti domineerivad kaks tüüpi, vahel üks või kõik kolm. Siis ongi inimene kas vata, pitta, kapha, vata-pitta, vata-kapha, pitta-kapha või vata-pitta-kapha isiksuse tüüpi.
Kehatüübi saame peamiselt oma vanematelt, kuid see sõltub pisut ka meie vanusest. Meie vanemate kehade omadusi kannavad meis edasi meie vanemate keharakud, ka sperma ja munarakud. Saades aru doshade omadustest ja sellest, kuidas nende vahekorrad muutuvad, tasakaalust välja lähevad ja mis neid mõjutavad, on toidu, harjutuste, keskkonna ja elustiili abil võimalik väga palju oma elu kvaliteeti ja tervist parandada, mõjutades teadlikult doshade vastandlikke omadusi. Reegel on see, et enamasti kipub paigast minema see Dosha, mis on loomulikult domineerivam.

Loe Dosha kehatüüpidest pikemalt siit ning enda kehatüübi saad lihtsasti määrata elektroonilise, 21-st küsimusest koosneva Dosha elustiilitesti abil siin. 

ILU LÄBI HEAOLU. SUNDÃRI.


T- tsooni matistav seerum

T- tsooni matistav seerum

49.00 € vaata

Gotu Kola ja pähkli kehakoorija

Gotu Kola ja pähkli kehakoorija

55.00 € vaata

Neemipuu naturaalne käteõli

Neemipuu naturaalne käteõli

17.00 € vaata

Sundãri lõhnaküünal AMRUS: Mango+Basiilik

Sundãri lõhnaküünal AMRUS: Mango+Basiilik

35.00 € vaata

Neemipuu ja veriapelsini kehaemulsioon

Neemipuu ja veriapelsini kehaemulsioon

39.00 € vaata

Sundãri lõhnaküünal Chameli

Sundãri lõhnaküünal Chameli

35.00 € vaata

Õrn puhastusgeel

Õrn puhastusgeel

39.00 € vaata

Gotu Kola ja viirukipuu silmaseerum

Gotu Kola ja viirukipuu silmaseerum

89.00 € vaata

Neemipuu öökreem

Neemipuu öökreem

65.00 € vaata

Kummeliõli silmadele

Kummeliõli silmadele

49.00 € vaata

Neemipuu ja datliseemne kehakoorija

Neemipuu ja datliseemne kehakoorija

55.00 € vaata

Neemipuu ja veriapelsini kehaemulsioon

Neemipuu ja veriapelsini kehaemulsioon

39.00 € vaata


Kas soovid olla ESIMENE? Liitu meie uudiskirjaga ning kuuled esimesena parimatest pakkumistest ja põnevaimatest uudistest ilumaailmas.

Täname, peagi jõuab Sinuni Sundari uudiskiri!