Leedripuu - saladus Viktoriaanlikust ajastust

Kui me oleks elanud Inglismaal pisut enam kui sada aastat tagasi, oleks leedripuu ja selle lehed, õied, marjad meile vägagi tuttavad. Sel ajal oli täiesti tavaline kasutada leedripuu lehti või noori oksi sääskede peletamiseks; leedripuulehtedest valmistatud salvi kasutati verevalumite ja tursete leevendamiseks ning punetava ja põletikulise naha rahustamiseks.

Leedripuuõite leotusvett on eelmiste põlvkondade poolt kasutatud naha puhastamiseks ja pehmendamiseks. Tänu leedripuu põletikuvastasele toimele oli see hinnatud abivahend hoidmaks nahk moodsalt kahvatu, tõrjumaks tedretähne ning leevendamaks päikesepõletust ja erinevaid nahakahjustusi. Leedripuu jahutavad omadused olid põhjuseks, miks seda hinnati nii kõrgelt silmakompresside tegemisel. Leedripuuõitest valmistatud teed soovitati kasutada kevadel organismi turgutamiseks ja vere puhastamiseks ning seda soovitati juua mitme nädala vältel enne hommikusööki. Seega hoolimata päritolust või staatusest oli leedripuu oluline osa Inglismaa maaelust ning öeldi, et Inglismaa suvi pole alanud kuni leedripuu pole täies õieehtes, ning suvi pole lõppenud enne kuni leedrimarjad pole tumelillaks küpsenud.

Kui tulla tagasi tänapäeva, siis leeder seisab vitamiinide ja mineraalide rohkuselt samas reas teiste Eesti supermarjadega, nagu must sõstar, aroonia, pihlakas, astelpaju ja veel mõned teised. Leedripuud on laias laastus kahte sorti: musta ja punast, millest viimane levib metsas umbrohuna ning mida puutuda ei maksa, sest see on mürgine – eriti selle seemned. Must leeder on meie maal siiski veel vähe tuntud ning ka selle õied ja toored marjad on mürgised. Valminud ja kuumtöödeldud või kuivatatud leedrimarjad on aga ohutunud ning nii marju, kuid ka õisi ja lehti on rahvameditsiinis sajandeid kasutatud ning kõrgelt hinnatud erinevate nahaprobleemide ja tervisehädade leevendamisel.

Leedripuu lehed
... on leidnud kasutust putukate eemalepeletamiseks ning selleks piisab, kui hõõruda lehtedega katmata kehaosi. Leedripuu lehtedest keedetud tõmmist saab kasutada ka taimekahjurite tõrjumiseks. Sajandeid on leedripuu lehtedest valmistatud salvi, mis aitab parandada haavu ja ravib mitmesuguseid nahahädasid.

Õied
Leedripuuõied on tuntud oma aktiivsete koostisainete poolest nagu glükosiid sambunigriin, bensaldehüüd sinihape, rutiin, eeterlikud õlid (kuni 32%), orgaanilised happed (askorbiin-, kofeiin-, õun-, palderjan-, klorogeenhapet).
Leedripuu õisi kasutatakse higistamaajava vahendina võitluses nakkushaigustega, sest leedripuu õied mobiliseerivad harukordselt tõhusalt organismi kaitsejõude. Omal ajal valmistati õitest väga mitmesuguseid salve ja õlisid, millega raviti nii inimesi kui ka loomi ning leedriõisi, samuti lehti ja koort kasutatakse tänagi reuma ja podagra korral.
Juba sajandeid on leedrupuu õitest valmistatud teed, sest sellele omistatakse tugevaid raviomadusi. Näiteks saab algavat külmetust koos nohu, köha ja palavikuga ära hoida kui juua leedripuu õite, piparmündi ja raudrohu teesegu. Leedripuu õitest valmistatud tee on turgutavaks vahendiks ka kevadväsimuse ning vere puhastamise korral.

Leedripuu marjad
Kohati mürgiseks peetavad leedripuu marjad on tegelikult tervisele ääretult kasulikud nii välis- kui ka seespidisel kasutamisel. Siiski tuleb rõhutada, et leedripuu poolvalminud viljad on mürgised, ning toimivad lahtistavalt, mistõttu pole mõistlik neid toorelt süüa. Valminud ja kuumtöödeldud või kuivatatud marjad on aga täiesti ohutud.
Leedripuu viljad sisaldavad orgaanilisi happeid (viin-, äädik-, sidrun-, askorbiin-, palderjanhape), suhkrut, fruktoosi, glükoosi, sahharoosi, parkaineid, lahustuvat pektiini, türosiini, kaaliumisoolasid, samuti antotsüaanglükosiide, retinooli. Need on üldtugevdava, higistamapaneva, rögalahtistava, lahtistava, diureetilise toimega. Leedrimarjade kohta on korraldatud arvukalt uuringuid, millega on tõestanud leedrimarjades sisalduvate ainete positiivset mõju erinevatele haigusnähtudele. Iseäranis tõhusaks peetakse neid aga just gripilaadsete sümptomite leevendamisel – leedrimarjad on üks väheseid, mis aitavad ka siis, kui grippi juba põetakse.

Sundãri.
Ilu läbi heaolu.


T- tsooni matistav seerum

T- tsooni matistav seerum

49.00 € vaata

Gotu Kola ja pähkli kehakoorija

Gotu Kola ja pähkli kehakoorija

55.00 € vaata

Neemipuu naturaalne käteõli

Neemipuu naturaalne käteõli

17.00 € vaata

Sundãri lõhnaküünal AMRUS: Mango+Basiilik

Sundãri lõhnaküünal AMRUS: Mango+Basiilik

35.00 € vaata

Neemipuu ja veriapelsini kehaemulsioon

Neemipuu ja veriapelsini kehaemulsioon

39.00 € vaata

Sundãri lõhnaküünal Chameli

Sundãri lõhnaküünal Chameli

35.00 € vaata

Õrn puhastusgeel

Õrn puhastusgeel

39.00 € vaata

Gotu Kola ja viirukipuu silmaseerum

Gotu Kola ja viirukipuu silmaseerum

89.00 € vaata

Neemipuu öökreem

Neemipuu öökreem

65.00 € vaata

Kummeliõli silmadele

Kummeliõli silmadele

49.00 € vaata

Neemipuu ja datliseemne kehakoorija

Neemipuu ja datliseemne kehakoorija

55.00 € vaata

Neemipuu ja veriapelsini kehaemulsioon

Neemipuu ja veriapelsini kehaemulsioon

39.00 € vaata


Kas soovid olla ESIMENE? Liitu meie uudiskirjaga ning kuuled esimesena parimatest pakkumistest ja põnevaimatest uudistest ilumaailmas.

Täname, peagi jõuab Sinuni Sundari uudiskiri!